Bez kategorije Devetaši na ekskurziji
Kao destinaciju naše ekskurzije odabrali smo nešto novo, drugačije i nama gotovo nepoznato – Boku kotorsku, zaljev svetaca i hrvatske kulture.
Za početak smo se zaustavili u Herceg Novom, i to u Parku Boka, nekadašnjem botaničkom vrtu. Naučili smo da su tijekom 120 godina, koliko je star, u njemu zasađene stotine biljaka, koje su pomorci donosili iz svih krajeva svijeta. Također smo saznali da je dobar dio parka uništio crveni palmin surlaš te da treba temeljitu obnovu. Kao što se da zaključiti, počeli smo s biologijom te tijekom naše terenske nastave prošli kroz skoro sve predmete, što će se svakako dati prepoznati kroz ostatak teksta.
Važno je istaknuti kako je na ovom mjestu prije 6 godina bilo izloženo tijelo sv.Leopolda Bogdana Mandića, rođenog Novljanina, a broj hodočasnika tada je debelo premašio broj biljaka u botaničkom vrtu kad je bio u punom sjaju. Tom prigodom obližnji park je dobio ime po njemu te tako postao još jedno mjesto štovanja omiljenog sveca, uz njegovu rodnu kuću, crkvu sv.Leopolda te crkvu sv. Jeronima s drvenom krstionicom u kojoj je kršten.
Tu su svakako i Škver, Bella Vista, Sat kula, Crna Gospa, kuća Ive Andrića…te 100001 stuba.
Sljedeće odredište bila je Budva, poznato turističko središte. Stari grad prkosi modernim hotelskim kompleksima te izgleda kao oaza mira u toj vrevi ljudi i događanja. Njime dominira crkva sv.Ivana Krstitelja, a u njoj se čuvaju čestice Kristova križa te Gospina slika za koju se vjeruje da ju je naslikao sam sv.Luka.
Na Cetinju smo posjetili Muzej kralja Nikole II., nekadašnji dvor, čijom gostinjskom sobom dominira prekrasna slika Vlahe Bukovca. Nacionalni park Lovćen na 1660 metara nadmorske visine čuva impozantno djelo Ivana Meštrovića, Njegošev mauzolej, ujedno i najveći takav mauzolej na svijetu.
Kotor je bio priča za sebe, tako poseban i predivan. Katedrala sv.Tripuna sa spomen pločom kralju Tomislavu, Biskupski dvor, crkva bl.Ozane koja čuva neraspadnuto tijelo za Kotorane već svetice, trgovi, crkva Gospe od Zdravlja, baš kao u Neumu. Iz Biskupskog dvora su dopirali zvuci dobro nam poznate pjesme O, Gospe od Zdravlja, moli za nas jer je upravo trajala proba crkvenog zbora, a između dva zvonika katedrale sv.Tripuna iz zelenila se izdiže crkva Gospe od Zdravlja, za koju se vjeruje da je bila ruka spasa za vrijeme kuge te je i danas zavjetna crkva mnogima u potrebi.
Perast, gradić sa 20-ak katoličkih crkava i kapela, bio je naše zadnje odredište. Iz njega smo se morem otisnuli do umjetnog otočića, čija je povijest zaista fascinantna. Dečki su zapamtili sve – od površine otoka na dnu, zatim površine koja je iznad mora, pa sve do nekih posebnih vrsta oruđa u muzeju. Cure su sigurno zapamtile sve o Jacintinom goblenu, o 600 uboda iglom na četvornom centimetru, godinama rada te korištenom materijalu.
Naše smo putovanje, od kojega se u ovom tekstu i slikama nalaze samo mrvice, završili svetom misom samo za nas. Njome nas je počastio don Srećko u crkvi sv.Nikole.
Ispratio nas je sa suzama u očima, nadajući se zasigurno nekom novom susretu kad će na njegove molitve s oltara odgovarati glasovi mladih, ispunivši crkvu novom nadom u bolju i sretniju budućnost.
Dugo će se prepričavati anegdote i zbrajati dojmovi, a vama u slici ostavljamo dio naše priče.
IX.a i IX.b