foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

U ranim jutarnjim satima, 25.travnja,dok je sneni Neum još  trljao oči, veseli, raspjevani osmaši Osnovne škole Kardinala Stepinca,zaputili su se na dugo oočekivani, jednodnevni izlet.

Zajedno s razrednicom Divnom Perić i učiteljicom Marinom Njavro krenuli su na putovanje prema gradovima Ninu i Zadru. Putujući do ovih lijepih hrvatskih gradova pred nama su se smjenjivali bogati vidici i obzori. Ubrzo smo došli do grada Nina te uz stručnu pratnju upoznali njegovu bogatu,zanimljivu prošlost. Grad Nin je star preko 3000 godina, on je najstariji hrvatski kraljevski grad,tj.kolijevka je hrvatske državnosti. Smješten je na malom otočiću koji je s kopnom povezan s dva kamena mosta. Prošetali smo i posjetili crkvu sv. Anselma, spomenik knezu Bramiru i Grguru Ninskom. Osim ovih znamenitosti posjetili smo i Solanu Nin koja je započela s radom prije 1500 godina. U Solani Nin sol ne proizvodi ni stroj ni čovjek, nego sunce, more i vjetar, a ljudska je ruka samo bere.

Puno ljepota,a vremena malo uz fotografiranje i pozdrave zaputili smo se do Zadra. Zadar nas je dočekao s pjesmom Morskih orgulja koje su tiho pjevale neke davno zaboravljene note. Pozdrav Suncu donese novu fotografiranje i osmijehe na naša lica. Obilazimo znamenitosti kao što su : Narodni trg, Široku ulicu, Kalelargu, Trg pet bunara, Forum, Stup srama, Perivoj kraljice Jelene...

Slušamo povijesne priče i divimo se ljepoti koja je ovaj grad učinila posebnim i jedinstvenim na svijetu. Koliko god bilo lijepo ,ipak vrijeme je bilo za polazak i povratak u naš grad Neum. Na povratku smo posjetili  Supernovu , tržni centar, te se malo okrijepili, odmorili i ponešto kupili kako bi ovo putovanje ostalo u što ljepšem sjećanju. Opet u autobusu  smijeh , pjesma, veselje,  ali i neka tek rođena simpatija uljepša nam i ovaj dan. U kasnim večernjim satima dočeka nas naš grad Neum raširenih ruku i nježno nas zagrli. I što reći na kraju ovoga lijepoga, zanimljivog putovanja nego : „ Bravo za naše osmaše jer su svojim jezično- povijesnim znanjem , lijepim ponašanjem pokazali kako su spremni koračati u nove školske i životne izazove.“